Отборът на Етър Велико Търново се поздрави с много труден и напрегнат успех 1:0 над тоталния аутсайдер в efbet Лига. Последната среща от 10-ия кръг се оказа изпъстрена с много нерви, а техният пик настъпи в 86-ата минута, когато Емил Гъргоров започна да блъска съдията Владимир Вълков и сетне му нанесе удар с коляно. За проявата си опитният халф получи втори жълт и респективно червен картон.

Бруталните действия не бяха единствената проява в отрицателна светлина за 38-годишния играч, който при резултат 0:0 изпусна дузпа за "тигрите". Пропускът се оказа решителен, защото до края на първата част "болярите" стигнаха до скъпоценен гол чрез Яни Пехливанов в 42-ата минута.

Успехът за "виолетовите" беше втори поред у дома, което бяха добри новини за тях след 3-те последователни ремита, с които отборът на Росен Кирилов стартира кампанията. С 11 точки Етър се изкачи до 8-ата позиция. В същото време Витоша остава на дъното след 9-ата си загуба в 10 мача и едва 3 точки на сметката си.

Началото на мача беше всичко друго, ала не и динамично въпреки старанието на домакините да играят бърз и комбинативен футбол. Етър държеше повече топката и опитваше да използва предимно фланговете за своите нападение. Това пък беше в унисон с тактическия план на бистричани, които разчитаха на добре построена отбрана и контраатаки.

Голови положения на практика тотално липсваха до 25-ата минута, когато Иван Иванов получи жълт картон, а реферът отсъди спорна дузпа в полза на Витоша. Атанас Кабов със своята скоростна техника предизвика ситуацията чрез пробив отляво. Младокът нахлу в наказателното поле, където преследващият го Иванов извърши шпагат, при който игра с топката. Съдията явно не забеляза това, а се подлъга по падането на Кабов, който не остави впечатления, че очаква отсъждане в своя полза. Тук дойде ролята на вратаря Христо Иванов, който плонжира вляво при изстрела на Гъргоров, като отложи до последно реакцията си. Така националът получи възможност да вдигне крак и да отбие твърде лекия и насочен в центъра на вратата шут.

Етър натисна по-сериозно в края на полувремето и така се стигна до откриването на резултата. Всичко започна със самопожертвователна намеса от Венци Бонев, който подложи тялото си, за да спре опасно воле на Милчо Ангелов. При последвалия корнер Ерол Дост получи възможност да нанесе шут от 10-11 метра, който бе париран. Отново Дост с глава върна топката във вратарското поле, където имаш миг на лоша комуникация между вратаря Василев и Лъчезар Котев. Последният изрита топката нависоко тъкмо преди стражът да я улови, а впоследствие Василев не се справи добре при опита да улови кълбото. Това отвори шанс пред Пехливанов да стреля, а шутът му рикошира в гърба на падналия Василев, за да влети в мрежата – 1:0.

Секунди по-късно Витоша извърши принудителна смяна, тъй като вратарят напусна със съмнение за счупен пръст. Травмата беше породена от ритника на неговия съотборник Котев, а под рамката за „тигрите” застана Кристиян Кацарев.

Второто полувреме стартира с тактическа рокада в редиците на Етър, след като на терена се появи Ивайло Димитров за сметка на Румен Руменов. Домакините преминаха към 4-4-2 и изглеждаха доста по-опасни в предни позиции. В 52-ата минута Димитров можеше да се отчете с попадение след отлична атака, стартирана от Станоев и продължена към нападателя от Ерол Дост. Бившият играч на Славия напредна в пеналта и нанесе шут, който мина много над целта. Секунди по-късно Милчо Ангелов получи шанс да обстрелва целта от сходна позиция, ала изпрати топката твърде високо.

Постепенно Етър понамали оборотите, като се концентрира предимно върху това да не допуска грешки в собствената си половина. Това обаче не спря съвсем атаките на домакините, които в 67-ата минута имаха още една голова ситуация. Тя дойде след центриране от ъглов удар отляво по атаката, а Милчо Ангелов стреля достатъчно силно с глава, за да създаде главоболия на Кацарев. Вратарят беше блестящ.

В последните минути срещата доста загрубя, а върхът настъпи в 86-ата минута, когато опитният Гъргоров излезе извън кожата си от нерви. Той очевидно имаше забележки към рефера Вълков за показания преди секунди жълт картон за Илия Димитров. Размяната на реплики прерасна във физически сблъсък, тъй като Гъргоров започна да блъска с гърди рефера, а след това го удари и с коляно. Играчи и на двата отбора моментално се заеха да издърпат бесния ветеран, който продължи всячески да се опитва да се освободи, за да се нахвърли отново на съдията. С това поведение Гъргоров си заслужи втори жълт и респективно червен картон.

За Етър през седмицата предстои 1/16-финал за Купата на България срещу втородивизонния Ботев Гълъбово. Витоша от своя страна гостува на играещия също във Втора лига Черноморец Балчик.

ЕТЪР – ВИТОША 1:0

1:0 Яни Пехливанов 42'

Етър (4-3-3): Христо Иванов – Здравко Илиев, Иван Иванов, Яни Пехливанов, Крум Стоянов – Ерол Дост, Красимир Станоев (81' - Артьом Артюнин), Румен Руменов (46' - Ивайло Димитров) – Крис Гади, Милчо Ангелов, Иван Стоянов /к/ (64' - Светослав Ковачев);

Старши треньор: Росен Кирилов

Витоша (4-2-3-1): Християн Василев (45' - Кристиян Кацарев) – Румен Гьонов, Евгени Зюмбулев, Венцислав Бонев, Тодор Гочев – Лъчезар Котев (78' - Григор Долапчиев), Георги Амзин (55' - Кристиян Кочилов) – Четин Садула /к/, Емил Гъргоров, Атанас Кабов – Илия Димитров;

Старши треньор: Енгибар Енгибаров

Стадион: „Ивайло” (Велико Търново)

Главен съдия: Владимир Вълков