Мачът между Пирин и Витоша в Благоевград от 31-ия кръг на Първа лига може и да бе без значение за класирането, но двата отбора се постараха и изиграха атрактивен мач. „Бистришките тигри” на два пъти повеждаха в резултата на „Христо Ботев”, ала в крайна сметка трябваше да се задоволят с реми 2:2 в група А от втората осмица на първенството.

Играч на мача: Стефан Христов

Попаденията на Ангел Стоянов и Стефан Христов  бяха на път да счупят каръка  за гостите и да им донесат първа победа в елита, но тимът на Костадин Ангелов отново плати цената за слабото си представяне при статичните положения. Капитанът на Пирин Юлиян Попев и таранът Флорент Боджадж бяха тези, които спасиха честта на „орлетата”.

Милен Радуканов: Само с дух не става

Коце Ангелов: Нямаме право да вкараме 2 и да не победим

Под жаркото слънце в Благоевград двубоят имаше нещо повече от активно начало. Още във втората минута стражът на Витоша Николай Георгиев трябваше да отразява опасен шут. Радослав Кирилов показа техниката си отляво и се вмъкна в наказателното поле, а ниското му центриране доведе до недобро изчистване. Капитанът на Пирин Юлиян Попев пое кълбото около ъгъла и нанесе фалцов шут с десния крак, отразен с вещина от Георгиев.

Витоша на свой ред откри в 4-ата минута. Гостите организираха бърза контраатака през центъра, при която Даниел Кутев даде извеждащ пас към Ангел Стоянов. „Деветката” на бистричани спря рязко пред наказателното поле и изненадващо шутира с левия крак. Топката мина през краката на бранител и спря в долния ляв ъгъл, като вратарят Георги Георгиев носи немалка вина за попадението – 0:1.

Пирин иззе инициативата в следващите минути, ала имаше трудности в градежа на атаките си. Беше нужна сериозна грешка в защитата на Витоша, за да се стигне до реална опасност в 29-ата минута. Венци Бонев върна топката твърде слабо назад към вратаря, а Георги Ангелов не забеляза спринтиращия зад гърба си Ради Кирилов. Така Николай Георгиев бе принуден да напусне наказателното си поле и изрита кълбото в съперниковия играч. То се вдигна високо и полетя към пеналта, където стражът на Витоша дотича достатъчно бързо, за да избие току над главата на Кирилов.

В 35-ата минута Пирин се възползва от познатата слабост на „бистришките тигри” при статичните положения, за да изравни. Конър Хендерсън изпълни фаул, отсъден почти до тъчлинията отляво по атаката, и насочи подаването си към близката греда. Там Георги Ангелов изтърва Юлиян Попев от взора си и капитанът на „орлетата” с глава стреля ниско и прецизно – 1:1.

В 42-ата минута домакините изтърваха повече от златен шанс за пълен обрат. Пирин получи тъч отляво по атака в близост до ъгловото флагче. Попев хвърли към Кирилов, който с елегантно първо докосване прекара топката през краката на пазача си, обърна се и моментално центрира по тревата към непокрития във вратарското поле Боджадж. На 3-4 метра пред зейналата врата французинът тотално се размина с топката, без никой да му пречи.

Второто полувреме също имаше динамично начало.  В 50-ата минута Ангел Стоянов отново пробва късмета си с шут извън наказателното поле. Вратарят Георги Георгиев не реагира по най-добрия начин, но все пак изби. Две минути по-късно Конър Хендерсън върна услугата, като нанесе страховит диагонален шут от около 24 метра, който профуча на сантиметри в аут покрай лявата греда.

В 57-ата минута домакините пак можеха да се разпишат след статично положение. Хендърсън и Кирилов разиграха късо корнера отляво по атаката, а последният центрира блестящо към далечната греда. Там 17-годишният Димитър Митев се извиси и засече с глава на 4-5 метра от вратата, ала неточно.

Секунди по-късно Витоша трябваше да получи дузпа, като реферите взеха изключително спорно решение. Орлин Старокин спечели топката в половината на Пирин пусна вдясно за набралия скорост Сефан Христов, който подмина Юлиян Попев и нахлу в пеналта. Капитанът на Пирин го повали с изключително закъснял шпагат, а грешката на потърпевшия може би бе, че се изправи веднага и изпрати безадресно ниско центриране покрай вратаря. Определено обаче нарушение на Попев имаше.

В 67-ата минута Витоша за втори път взе аванс в резултата. Румен Гьонов пробяга доста терен отдясно до тъчлинията и даде нисък успореден пас, който някак стигна до Стефан Христов при точката на дузпата. Таранът със светкавично обръщане загърби пазача си, бутна топката още веднъж към вратата и след това с бомбен шут под гредата се разписа за 1:2!

Преднината на столичани издържа само 11 минути, като те отново платиха цената за невнимателна игра в защита при стандартните ситуации. Конър Хендерсън изпълни корнер отдясно по атаката, а Боджадж се пребори с пазача си за високата топка. От около 5-6 метра нападателят може и да нанесе най-удачният изстрел  с глава, но и вратарят Николай Георгиев не можа да се намеси и топката спря в мрежата -2:2.

Радослав Кирилов можеше да донесе успеха за „орлетата” с невероятен индивидуален рейд пет минути преди края на редовното време. Крилото пое топката и се втурна да пробива през центъра. Той с лекота мина покрай Гьонов и Венци Бонев, като последният за миг наруши баланса му и Кирилов падна. Бившият играч на Берое обаче веднага скочи на крака и пак мина покрай двамата от Витоша, след което от остър ъгъл разтресе мощно лявата греда зад Николай Георгиев.

В заключителните минути жълт картон получи и неизползваната резерва за Пирин Анти Рениа, който бе оставен на пейката тъкмо с цел опазване от наказание. Фланговият играч обаче умишлено изрита втора топка на терена и беше санкциониран от съдията.

В класирането на група А от втората осмица Пирин заема 3-о място с 30 точки, докато Витоша е твърдо последен с тройно по-малък актив. Лидерите Славия и Черно море имат по 40. В следващия последен кръг в групите Пирин гостува срещу Славия, а Витоша е домакин срещу Черно море.

ПИРИН – ВИТОША БИСТРИЦА 2:2

0:1 Ангел Стоянов 4'

1:1 Юлиян Попев 35'

1:2 Стефан Христов 67'

2:2 Флорент Боджадж 78'

Пирин (4-2-3-1): Георги Георгиев – Манол Чапов, Димитър Митев, Румен Сандев, Юлиян Попев /к/ - Тодор Паланков (74' - Методий Стефанов), Конър Хендерсън – Тодор Траянов, Антон Костадинов, Радослав Кирилов – Флорент Боджадж

Старши треньор: Милен Рауканов

Витоша (3-4-2-1): Николай Георгиев – Орлин Старокин, Венцислав Бонев, Георги Ангелов – Румен Гьонов, Лъчезар Котев (62' - Кристиян Кочилов), Даниел Пеев /к/, Тодор Гочев – Ангел Стоянов (71' - Четин Садула), Даниел Кутев – Стефан Христов