Левски се реабилитра пред феновете си по възможно най-добрия начин след загубата от Локомотив Пловдив в предния кръг с 0:1 и погроми Витоша Бистрица с 4:1 в мач от деветия кръг на Първа лига. „Сините” показаха много ефективна и красива игра, за да стигнат до солидния и заслужен успех срещу крайно безидейния на „VIVACOM Arena Георги Аспарухов” гостуващ тим. Давид Яблонски даде старт на головата феерия за "синиет" в третата минута, а Жерсон Кабрал покачи седем минути след началото на втората част. Станислав Костов също се разписа в 65-ата минута, а девет по-късно удвои своя актив. Почетният гол за бистричани дойде от юношата на ЦСКА Григор Долапчиев, който се разписа в 83-ата минута.

По този начин Левски се върна на първото място в Първа лига поне до събота и е с актив от 22 точки. Три по-малко има вторият ЦСКА, който на 22-и септември гостува на Ботев Враца от 20,00 часа.

Maчът бе от 20,00 часа и можехте да гледате на живо по DIEMA SPORT, както и онлайн на PLAY DIEMA XTRA.

Тук, специално за вас, следихме срещата минута по минута.

Левски Витоша Бистрица

източник: lap.bg

Сръбският наставник разчита на схема 4-2-3-1 срещу бистричани като нападението на Левски бе водено от Станислав Костов. Бившият стрелец на Пирин и ЦСКА бе подпомаган от Габриел Обертан, Жерсон Кабрал и Паулиньо, а на резервната скамейка на сина на Ривалдо – Ривалдиньо. На резервната скамейка бяха оставени разочаровалите през изминалия уикенд Холмар Ейолфсон и Серджиу Буш. Хали Тиям пък бе наказан заради натрупани картони.

Росен Кирилов от своя страна пусна в нападение юношата на ЦСКА Григор Долапчиев, а на гърба му бяха Иван Вълчанов, капитанът Четин Садула и Даниел Кутев.

Левски изигра във вихрено темпо първото полувреме в София, а натискът на сините даде резултат след по-малко от 180 секунди игра. Давиде Мариани изпълни първия ъглов удар в мача и топката стигна към Давид Яблонски, който се освободи от опеката на Радко Мутафчийски, за да порази Християн Василев за 1:0.

Десетина минути по-късно отново същото дуо създаде неприятности за бистришката отбрана, но този път Яблонски не успя да вкара. В 17-ата минута Габриел Обертан показа класата си и пробяга повече от половината терена, а скоростта му позволи да стреля от удобна позиция. Въпреки това французинът се спря и пусна вдясно към Жерсон Кабрал. Холандецът можеше да стреля в опразнената врата, но залъга придошъл бранител на Витоша и стреля в далечния ъгъл, но Василев реагира блестящо и изби в корнер.

В 19-ата минута Мариан върна към границата на наказателното поле за Костов, а нападателят стреля мощно, за да може Василев да се прояви за пореден път. Три по-късно Станислав Костов по чудо не вкара на празна врата след блестящ пас на Обертан, а нападателят се размина учудващо с топката и не съумя да удвои аванса на „сините”.

В 31-ата минута дойде първият удар за Витоша Бистрица чрез Иван Вълчанов, а седем по-късно отново той създаде най-сериозното положение за отбора на Росен Кирилов. Халфът стреля от средна дистанция, а топката профуча плашещо близо край дясната греда на Мартин Полачек. В 40-тата минута Левски стигна до превъзходна нова възможност. Мариани и Обертан изпълниха по прелестен начин свободен удар, а французинът се озова непокрит на дузпата и стреля с вътрешната страна на десния си крак, но някак топката не порази вратата на Витоша и излезе в аут.

Минута преди края на първата част Паулиньо падна в наказателното поле след съприкосновение с Гьонов, но Неделчо Гаджалов не се впечатли от единоборството и остави играта да продължи.

Настроението в играта на Левски продължи с пълна пара и с първия съдийски сигнал на втората част. В 52-ата минута пък дойде второто попадение за софийския тим, а негов реализатор бе Жерсон Кабрал. Паулиньо проби по перфектен начин отляво и видя на дъгата Кабрал, който стреля мигновено, а топката влезе във вратата за 2:0. Две по-късно Долапчиев опита с глава, но ударът му не затрудни Полачек, а домакините леко намалиха темпото, след като удвоиха аванса си.

В 62-ата минута пък Паулиньо бе фаулиран в наказателното поле и Левски получи дузпа. Именно бразилецът застана зад топката, но изпълнението му бе несериозно и Християн Василев улови. Три минути по-късно обаче Станислав Костов оформи класическия резултат на „Герена”.

Нападателят бе видян от Давиде Мариани, който с бърз пас го намери, а Костов от няколко метра фронтално на вратата отправи шут, който бе труден за пропускане – 3:0.

В 69-ата минута Мариани видя непокрития Кабрал в наказателното поле. Холандецът си спря добре топката и стреля с десния крак, но вратарят на Витоша скъси дистанцията бързо и предотврати нов гол във своята врата.

В 74-ата обаче такъв дойде. Милош Цветкович вдигна отдясно към Костов, който отново бе непокрит и отблизо порази бистришката врата за четвърти път – 4:0. До края на срещата резервата Фелипе Нашименто можеше да вкара още за „сините”, но вратарят на Витоша демонстрира поредно солидно спасяване в мача.

Все пак в 83-ата минута Витоша стигна до почетен гол чрез юношата на ЦСКА Григор Долапчиев. Нападателят бе изпуснат от Аймен Белаид и засече топката с глава, за да порази „синята” врата и да направи 4:1.

Това бе генерална репетиция за „сините” в първенството преди дербито с ЦСКА в десетия кръг, но преди това Левски има дуел с аматьорския Атлетик Куклен за Купата на България.

Следващото препятствие за Витоша в Първа лига пък ще бъде Септември София, който ще гостува на стадиона в Бистрица.

Левски (4-2-3-1): 1. Мартин Полачек – 4. Иван Горанов /к/,3. Аймен Белаид, 28.Давид Яблонски, 19. Милош Цветкович – 11. Антони Белмонт, 8. Давиде Мариани – 32. Габриел Обертан (85'- Богдан Вашчук , 26. Жерсон Кабрал, 7. Паулиньо (70' - Фелипе Нашименто) – 29. Станислав Костов (76' - Ривалдиньо)

Старши треньор: Славиша Стоянович

Витоша (4-2-3-1): 1. Християн Василев – 2. Тодор Гочев, 94. Михаил Милчев, 16. Радко Мутафчийски, 6. Румен Гьонов – 88. Ивайло Лазаров, 80. Лъчезар Котев – 14. Четин Садула /к/, 66. Иван Вълчанов (82'- Иван Вълчанов), 11. Даниел Кутев (70' - Георги Амзин)– 45. Григор Долапчиев

Старши треньор: Росен Кирилов