Витоша Бистрица надделя с минималното 1:0 над Славия в откриващия програмата на 16-ия кръг на Първа лига мач. Победният гол падна през второто полувреме и бе дело на бившия футболист на „белите“ Наско Милев.

Така „тигрите“ прекъсната мрачната си серия от шест поредни поражения във всички турнири и с 16 точки заемат 11-ото място във временното класиране. Славия, който бе зорко следен от боса си Венци Стефанов, със 17 пункта заема 10-ата позиция.

Двубоят се игра при неприятни метеорологични условия. Мъгла се стелеше над стадион „Витоша“ в Бистрица, като на моменти видимостта бе силно затруднена. Именно това наложи топката да бъде сменена и в употреба влезе оранжевата такава.

Първото полувреме бе сравнително равностойно, но зрителите така и не станаха свидетели на попадения. И двата състава имаха своите шансове, като повече могат да съжаляват „белите“, които удариха греда след четвърт час игра.

През вторите 45 минути тенденцията за равностойна игра се запази, като домакините се възползваха от една от по-чистите си ситуации и поведоха. В заключителните минути на срещата гостите имаха претенции за 11-метров наказателен удар, които обаче не бяха уважени от главния съдия Неделчо Гаджалов.

Иначе първата по-сериозна възможност в мача бе пред вратата на гостите. Домакините получиха право да изпълнят фаул, а Ивайло Лазаров си заложи фронтално. Капитанът Георги Амзин бе оставен непокрит и с глава отклони, но право в ръцете на Антониос Стергиакис.

Момчетата на Златомир Загорчич отвърнаха в 11-ата минута, когато Галин Иванов бе превъзходно изведен отдясно в пеналта. Младият Николай Георгиев обаче излезе навреме и блокира изстрела на нападателя.

LAP.bg
21 снимки

Само 4 минути по-късно Иванов разтресе напречната греда. Александър Александров центрира отдясно, а националът бе оставен непокрит. Той се извиси над всички и с глава отклони, ала късметът покри „тигрите“.

В 26-ата минута момчетата на Росен Кирилов изпълниха заучено статично положение, при което Ивайло Лазаров излезе очи в очи със Стергиакис, но той не можа да уцели рамката.

След половин час игра темпото поспадна, като липсваха интересни ситуации в двете наказателни полета.

В заключителните минути на първото полувреме Стефан Христов адресира много хубав пас към Наско Милев. Това се случи в 43-ата минута, но сякаш Милев не очакваше Сашо Александров да се размине с топката и не можа да стреля от близка дистанция.

Минута преди края на редовното време на първата част съдията Неделчо Гаджалов  показа първия жълт картон в двубоя. Официално предупреден бе Славчо Шоколаров след по-остро влизане в краката на Ивайло Лазаров около средата на терена.

Второто полувреме започна с положение пред вратата на домакините. Георги Йомов бе добре намерен, но не успя да преодолее Николай Георгиев от малък ъгъл.

Само няколко минути след това Лъчезар Котев шутира под диагонал, но над напречната греда. Напрежение имаше пред вратата на гостите и в 60-ата минута, когато след един корнер отдясно по атаката на Витоша Стергиакис боксира неубедително. Топката попадна право в краката на Лъчезар Котев, който от границата на наказателното поле стреля, но в аут.

Паритетът бе нарушен в 74-ата минута. Тогава Стефан Христов получи страхотен пас отдясно и след това хитро върна леко назад към намиращия се в пеналта Наско Милев. Бившият играч на Славия с хладнокръвен удар по земя прониза Антониос Стергиакис и направи 1:0. Секунди по-късно Милев попадна в тефтерчето на съдия в графата с декорирани с жълт картон, а причината за официалната санкция бе футболистът изрази по-бурно радостта си пред феновете на доскорошния си тим.

След подновяването на играта „тигрите“ имаха великолепна възможност да удвоят, но удар на Георги Амзин излезе в аут.

Славистите имаха претенции за дузпа в 86-ата минута. Галин Иванов овладя в пеналта, след което върна към резервата Илиан Мицански. Веднага щом той пое, защитник на Витоша понечи да го блокира. Получи се контакт помежду им, а футболистът на „белите“ падна. Съдията Неделчо Гаджалов обаче прецени, че съприкосновението е било минимално и няма основания да посочи бялата точка. Междувременно реферът вдигна жълт картон на Мицански.

В 17-ия кръг на Първа лига Витоша ще направи визита на шампиона Лудогорец, докато Славия посреща ЦСКА.

Витиша - Славия 1:0