Навръх 1 април отборът на Ботев Враца нанесе категоричен и красноречив удар по амбициите на Витоша Бистрица във връзка с второто място група А от втората осмица в Първа лига. В първия кръг на плейофите (27-и от началото на сезона) врачани напълно разбиха „бистришките тигри” с класическото 3:0.

Играч на мача: Валери Домовчийски

Леко куриозен гол на Валери Домовчийски, автогол на Румен Гьонов и невероятно изпълнение на Петър Атанасов от пряк свободен удар донесоха ценни три точки под връх Вола. Разгромът за гостуващия тим на Росен Кирилов можеше да бъде далеч по-сериозен, ако не бяха геройствата на Християн Василев в множество ситуации. Витоша отправи един-едничък шут (неточен) за целия мач, докато врачани засипаха съперника с 13 (от които 8 точни). Гостите завършиха срещата и с числено намален състав след два жълти картона за Тодор Гочев.

Сашо Ангелов: Отдръпнахме се на 9 точки, разстоянието е добро

Росен Кирилов: Биха ни с агресия

Вратарят на Витоша: Лош ден, вината си е изцяло наша

Домо: Надиграхме Витоша и спечелихме заслужено

В класирането на група А Ботев Враца остава втори вече с 34 точки, на цели 9 пред третия Витоша. Лидер е Етър с 43 пункта, докато Верея е тотално извън играта по силата на своите 6.

Домакините от самото начало на срещата поеха инициативата и не я изпуснаха в нито един момент през първото полувреме. Още в 9-ата минута вратарят на Витоша Християн Василев трябваше да реагира светкавично, за да попречи на Стефан Христов да си отбележи ефектен автогол след центриране от пряк свободен удар. Две минути по-късно Домовчийски овладя топката, след като бистричани я загубиха в близост до наказателното си поле. С диагонален пас наляво той изведе Петър Атанасов съвсем сам срещу вратаря. Изстрелът на „десетката” можеше да бъде далеч по-добър, защото се оказа насочен право в тялото на Василев.

В 15-ата минута гостите имаха голям късмет, че не останаха с човек по-малко. Тодор Гочев използва и двете си ръце, за да задържи и тръшне на земята Даниел Генов, който овладя дълъг пас зад отбраната и тръгна да се откъсва срещу вратаря. Учудващо реферът Петър Костадинов отсъди само пряк свободен удар и не даде втори жълт картон за левия бек на Витоша. От въпросната статична ситуация Домовчийски реши да стреля директно, топката рикошира в стената и кацна върху напречната греда пред погледа на застиналия вратар.

В 19-ата Ботев организира поредната си изключително опасна акция. Домовчийски намери Петър Атанасов с пространство отляво, а последният не си поведе добре топката в наказателното поле и така осуети възможността да стреля. Атанасов се спря рязко и върна назад за капитана си, чийто шут беше блокиран от Купенов на 3-4 метра пред голлинията.

В 29-ата минута за втори път домакините удариха греда, макар че този път нямаше реална заплаха за „бистришките тигри”. Емил Стоев центрира от десния фланг към далечния край на наказателното поле, където на метър-два от аутлинията Петър Атанасов направи опит с глава да насочи топката в невралгична зона. Тя срещна неравност върху терена и отскочи странно, за да удари десния стълб в задната му част.

В 42-ата минута Домовчийски гледаше невярващо след поредното спасяване на Василев. Опитният нападател по някакъв начин промуши топката с дрибъл между петима играчи на съперника, които почти не му оказаха съпротива. Той се озова фронтално срещу вратата и нанесе шут от 13-ина метра, който Василев отрази по невероятен начин с лявата ръка.

Секунди по-късно логичното се случи. Корнерът не беше изпълнен по най-добрия начин, но Илия Миланов изпрати дълга топка към наказателното поле. Там Румен Гьонов не успя да пресече и Петър Атанасов овладя отляво. Той върна към Домовчийски, който нанесе странен шут, срещнал чим в терена. Това заблуди сериозно Василев и топката мина над протегнатия му крак – 1:0.

Второто полувреме започна по възможно най-ужасния начин за гостите. В 48-ата минута Купенов спря с нарушение точно преди наказателното поле опасен пробив на Даниел Генов. Симеон Мечев изпълни по коварен начин прекия свободен удар, центрирайки остро по тревата. Гьонов изпревари всички за топката при близката греда, а странният му опит за изчистване завърши в собствената врата – 2:0.

Интригата беше ликвидирана окончателно в 67-ата минута. Тогава Петър Атанасов се реваншира за пропуските си с възхитително изпълнение на пряк свободен удар. От около 23-24 метра атакуващият футболист на врачани изстреля топката с точното съотношение между сила и точност, за да остави вратаря без никаква възможност за реакция – 3:0.

Пет минути по-късно Витоша капитулира с втория жълт картон за Тодор Гочев. Поредното нарушение на левия бек – удар с лакът в тила на Даниел Генов – му донесе второ официално предупреждение. Така тимът на Росен Кирилов беше изправен пред трудната задача да доиграе срещата с 10 души.Гостите определено имаха късмет, че Ботев беше доволен просто да доиграе мача без да атакува със същия плам.

В следващия кръг Етър посреща Ботев Враца на "Ивайло" във Велико Търново, докати Витоша отново ще играе навън, този път срещу аутсайдера Верея.

БОТЕВ ВРАЦА – ВИТОША 3:0

1:0 Валери Домовчийски 43'

2:0 Румен Гьонов 50'-авт.

3:0 Петър Атанасов 67'

Ботев Вр (4-1-4-1): Красимир Костов – Андреас Васев, Илия Миланов, Мартин Кавдански, Венцислав Керчев  – Георги Вълчев – Даниел Генов, Симеон Мечев (81' - Ивайло Михайлов), Емил Стоев (77' - Даниел Гаджев), Петър Атанасов (85' - Антон Огнянов) – Валери Домовчийски /к/;

Старши треньор: Сашо Ангелов

Витоша (4-2-3-1): Християн Василев – Румен Гьонов, Венцислав Бонев, Георги Купенов, Тодор Гочев – Кристиян Кочилов, Ивайло Лазаров – Четин Садула /к/, Емил Гъргоров (83' - Юлиян Попев), Стефан Христов (61' - Петко Цанков) – Наско Милев (64' - Григор Долапчиев);

Старши треньор: Росен Кирилов